Særlig Støtte §34 i Aktivloven

скачать 103 1 17 905
Добавлено 10 ноября 2014, 10:49
Brug 5 minutter på denne video. Fra 1. januar 2015 er der ingen aldersgrænse for kontanthjælp eller uddannelseshjælp. Der har aldrig været aldersgrænse for andre ydelser. Gifte & samlevende kan også være berettiget. Men det er en kompliceret udregning. Ansøg hos din kommune. Folk i ejerboliger kan også være berettiget. Satser i videoen er 2014 satser. For de kommuner, hvor der ikke er ansøgningskemaer (Skanderborg, Køge & Ishøj) er der en checkliste her: Du kan også bruge den som grundlag for din ansøgning. Læs "Ofte Stillede Spørgsmål" på vores hjemmeside. Like evt. vores kampagneside for §34 her: Der kan du også stille spørgsmål om §34 i Aktivloven. & nej, §34 i Aktivloven bliver ikke afskaffet. Kontanthjælpsloftet fjerner retten til §34 for nogle modtagere af kontanthjælp, uddannelseshjælp eller integrationsydelse med virkning per 1. oktober 2016. Der skæres også i boligstøtten, hvis loftet for vedkommende rammes. Det rammer især enlige forældre med et eller flere børn. Men enlige uden børn kan i et vist omfang stadig være berettiget til lidt §34 i Aktivloven. Andre ydelser kan stadig være berettiget til §34 i Aktivloven.

Комментарии

Lotlot Piedragorda
Jeg frosset .meget kold i Danmark.
24 апреля 2017, 09:43 Комменитровать
Susanne Schwaner Ottosen
Hej kan man søge når man bor i ejerbolig? Er pt. uden job og sygemeldt og har søn med asberger, men oplyses også først nu da der kommer bevillingsbrev på sygedagpenge. Mister 11.000kr netto hver måned i indtægt, pga. årelangt sagsforløb vedr. søn
20 сентября 2016, 09:02 Комменитровать
Mathina Møller
Jeg er på ressourceforløbsydelse. Men jeg har lige fået afslag fordi de mener at jeg kan få en rimelig billigere bolig. Lige nu bor jeg i en 40kvm lejlighed med alt inklusiv og jeg må have min hund her. De sendte mig bare en kopi af den bolig jeg kunne søge, 12kvm for 2500 om måneden. hmm.. Så jeg er slet ikke berettiget til det? Jeg er lidt forvirret :/
23 февраля 2016, 18:11 Комменитровать
Daniel Grønvold
undskyld men hvad med folk under 30?
20 октября 2015, 23:45 Комменитровать
Christian
Har lige et spørgsmål. Først tak for din gode video. Jeg er på kontanthjælp (er sygmeldt) og har været det i 5 år med stress og angst. Jeg er 31 og kan se på mine papir fra kommunen jeg får det §34. Men får kun 1269 kr om måneden og min husleje ligger på små 5000 om måneden med el, vand, varme og tynget tv pakke til 500kr. Men synes 1269 lyder lavt, når jeg set din video.  Mvh
12 мая 2015, 15:27 Комменитровать
1
claus per riis
Jeg har et spørgsmål, der står at man kan få for 3 år tilbage, hvilken grænsebeløb gælder så?? Er det det der gjaldt for det pågældende år eller det der gælder for i år???
8 марта 2015, 02:07 Комменитровать
Erik Brockdorff Nielsen
jeg var med min datter (29 år) til møde med sagsbehandler i Aarhus og spurgte ind til denne §, da de ikke ville forlænge hendes sygedagpenge. Sagsbehandleren svarede at den kun var til folk i ejerbolig med høje boligudgifter - vi gik videre med det til ydelsesbehandleren, som udleverede et skema - og ja, nu får hun hjælp fra den §. Devisen er  - få ALTID skriftligt svar som kan ankes.
16 декабря 2014, 16:50 Комменитровать
3
SIND Vejle Lokalafdeling
Lemee Mikkelsen, Ja, samlevende & gifte kan også være berettiget, hvis de opfylder kravene. Grunden til at det ikke er nævnt i videoen, så ville den blive meget længere. Det er kompliceret & det afhænger af om der er børn, ejerbolig, lejebolig, hjemmeboende/udboende børn under 18 år, voksne børn over 18 år samt samlevers indtægtsforhold. Kontakt kommunen for at høre nærmere & for at få et ansøgningsskema. Mvh Flemming SIND Vejle
16 декабря 2014, 13:11 Комменитровать
Leemee Mikkelsen
Der stod i artiklen fra BT at den også galt samlevende, men i filmen var eks. for enlige. Gælder paragraffen for samlevende på kontanthjælp?
16 декабря 2014, 05:38 Комменитровать
Majbritt .Petersen
Jeg fik at vide at jeg ikke var berretiget til en §34, fordi jeg kom fra SU til KH BUM!!!
15 декабря 2014, 16:01 Комменитровать
Tina Von Elling
Hvad hvis man har hjemmeboende børn over 18 år?
15 декабря 2014, 10:59 Комменитровать
lysspreder l
Tak - Den er delt her  og der min profil på fjæset :-) 
15 декабря 2014, 10:54 Комменитровать
2
villy rønn
Genialt! :-)
17 ноября 2014, 16:16 Комменитровать
2